czyli blog sporadyczny, zazwyczaj z lekkim poślizgiem... o moich dzieciach, siatkówce i sprawach różnych...
Blog > Komentarze do wpisu

głupie gadanie o trenera wymianie

To w zasadzie jest komentarz do wpisu "Raul Lozano musi zostać czyli polskim malkontentom mówimy nie", ale wrzucam go do siebie (skoro już tyle napisałem, a dawno nie pisałem w ogóle).

Bezsilność mnie dopadała, kiedy Polacy przegrywali w Izmirze "wygrane" mecze (patrz końcówka tie-breaka z HOL) ale tak naprawdę to nic w porównaniu do bezsilności wobec tak idiotycznych pomysłów działaczy jak zamiana trenera tuż przed imprezą czterolecia (IO w Pekinie), w dodatku trenera, który został zatrudniony po to, aby zdobyć medal na tej imprezie.

Nie jestem w stanie w ogóle pojąć procesu myślowego prezesa (bo "anonimowi działacze" to mają w głowie niejedną głupotę) któremu wydawało się, że drużyna pojedzie i rozłoży wszystkich bez wysiłku. Nie rozumiem dlaczego warunkiem dalszej pracy Raula jest przekonanie prezydium PZPS, że odniesiemy sukces na IO? A co pierwszy z brzegu nowy trener przekona ich bardziej? No większej głupoty dawno nie słyszałem i oby to była sprawa nieprzemyślanych tekstów prezesa, których ostatnio było sporo (np. w sprawie Agaty Mróz).

Mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że dotychczasowe wyniki nie przemawiają za trenerem, ale ktokolwiek ma pojęcie o siatkówce (a prezes miec powinien) wie, że Izmir nie był ostatnim sposobem awansu na IO. Że PZPS powinien wspierać drużynę w wyjściu z kryzysu, w jaki wpadła na ME a nie umywać ręce od odpowiedzialności zwalając wszystko na barki trenera. Powinien dostrzec różnicę w jakości gry, która przy danym składzie osobowym była na wysokim poziomie, choć brak atakującego i dwóch dobrych środkowych był aż nadto odczuwalny. Dwa mecze przegrane 2:3 to choć porażki, to nie można ich nazywać klęską i robić nerwowe ruchy!

Bo to nie jest tak, że każdy kraj ma do dyspozycji mnóstwo tak samo świetnych graczy i tylko wolą trenera jest jak sobie ich poustawia. Reprezentacje osiągają sukcesy nie grając jako nazwa kraju, ale jako grupa najlepszych możliwych zawodników i do tego odpowiednio zgranych. Ani na ME ani w Izmirze nie byliśmy grupą najlepszych możliwych zawodników (do której na pewno zaliczają się Wlazły, Winiarski i Kadziewicz). Ta grupa (+ odpowiednie przygotowania) udowodniła, że oprócz osiągnięcia sukcesu można wprowadzić nową jakość - a to jest też zasługa trenera. O ile jeszcze kwestia okresu przygotowań może mieć mniejsze znaczenie, to skład osoby to sprawa kluczowa.

Bo z piasku bicza się nie ukręci.
Hiszpanie bez G. Falaski, I. Rodrigueza i Molto to 50% drużyny i niewiele by zdziałali. Serbowie bez Miljkovica, Gerica i np. Grbica to też inna drużyna i kiepsko widziałbym ich szanse na osiągnięcie czegokolwiek. Nawet Brazylijczycy bez Andre, Giby i Rodrigao nie stanowiliby swojej wartości i choćby trener Rezende się spinał na maxa, to nie zgarnialiby wszystkiego co się da (i taki czas nadejdzie).

Innymi słowy w tej chwili jedyny skład, od którego wymagać należy obrony honoru wicemistrzów świata to szóstka z tamtego okresu (+/- małe zmiany typu Ignaczak <-> Gacek) i trzeba zrobić wszystko, żeby tak drużyna się złożyła do maja a potem do Olimpiady. Do tego prowadzona przez Raula, który wie co z nimi zrobić (a oni wiedzą co pod jego wodzą robic należy). Jest na to ogromna szansa.
Pod jednym warunkiem: PZPS powinien też zrobić wszystko w tym kierunku a nie dywagować jak tu rozwalić sprawę dywersyjnym gadaniem/działaniem.

PS.
Dzieje się bardzo dużo, zwłaszcza w tym tygodniu w siatkówce. Mocno żałuję, że nie mam czasu tego dokładnie śledzić i komentować (ale cieszę się, że mogę patrzeć na mecze). Może siatkarki dadzą więcej powodów do radości?
sobota, 12 stycznia 2008, sgk

Polecane wpisy

  • przed polsko-włoskim ćwierćfinałem

    Nie jest niczym nowym, że brakuje mi czasu aby opisać trochę wrażeń z olimpijskich rozgrywek, zwłaszcza siatkarskich. Bo oglądanie, czytanie i bycie na bieżąco

  • smutek po radości - Agata Mróz

    Kilka dni temu była radość z awansu siatkarzy i siatkarek na Olimpiadę . Dziś smutek z powodu nieoczekiwanej śmierci Agaty Mróz , siatkarki, reprezentantki, zdo

  • polska siatkówka będzie na Olimpiadzie 2008 !

    Przed dzisiejszym meczem siatkarzy miałem dużo obaw, czy uda się go wygrać i awansować na Igrzyska. Wszystko przez przedziwną wpadkę z ubiegłego tygodnia , kied

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2008/01/17 19:01:23
Amen.

ostatnie komentarze...
Od 2004 :)